Navigation
Home Page

Who's Who

Come and meet the staff at our school!

Picture 1 Mrs Field - Head Teacher, DSL
Picture 2 Mrs Olds - Cotswold Class Teacher - SENco KS1 lead
Picture 3 Mrs Goadby - Swaledale Class Teacher - KS2 lead
Picture 4 Mrs Keys - Woodlands Class Teacher
Picture 5 Mrs Hall - Portland Class Teacher
Picture 6 Mrs Goswami - Southdown Class Teacher
Picture 7 Miss Jones - Sports Coach
Picture 8 Mrs Hair - Higher Level Teaching Assistant
Picture 9 Mrs Reece - Learning Support Assistant
Picture 10 Mrs Laing - Learning Support Assistant
Picture 11 Mrs Shilton - Learning Support Assistant
Picture 12 Mrs Redfern - Learning Support Assistant
Picture 13 Mrs Croxton - Office Manager, DSL
Picture 14 Mrs Jacobs - Office Administrator
Picture 15 Mrs Bridgen - After School Club Co-Ordinator

Head teacher Mrs. Alison Field

Safeguarding Lead DSL/ Assessment/Community Cohesion/ Teaching and Learning/Broader curriculum/ Behavior and welfare/ PE

 

Teachers

Mrs. Nicola Olds

SLT Cotswold Class (Y1/2) Stage One Lead /Senco/IT/Phonics/ Pupil Premium

Mrs. Sarah Hall

EYFS Leader Portland Class (FS/Y1) MFL/EYFS/ Science/ Eco

Claire Keys

Woodlands Class (Y5 and 6)  SMSC/ Healthy Schools/ Literacy

Mrs. Linda Goadby

SLT Swaledale Class (Y3/4) Key Stage 2 Lead /Maths/RE/Collective Worship/ G and T

Mrs. Helen Goswami

Mon – Fri am, Southdown Class (Y6)

 

 

Administration

Mrs. Lynda Croxton

Deputy DSL, First Aid Leader (8.30 - 3.30pm)

Mrs Kim Jacobs

Mon and Fri – mornings

 

 

Teaching Assistants and LSAs

Margaret Hair (HLTA) Woodlands Class

Mrs. Alison Page Cotswold Class

Mrs. Chrissie Shilton Portland Class (From August)   Currently Miss Clark supports Portland

Sharon Redfern Swaledale Class (SEND support)

Mrs. Kate Reece Swaledale Class

Jane Laing Swaledale Class (SEND support, from August, currently Mrs Shilton works in Swaledale)

 

Sport’s Coach

Emma Jones Monday - Thursday

 

ICT Technician

Gavin King - Thursday

 

Midday Supervisors

Mrs. Deb Talbot Monday - Friday

Mrs. Carol Challis Mon/Tue /Wed

Mrs. Katherine Cook Tue/Wed/Thurs/Fri

Miss Faye Grimmer Monday - Friday (From August)

 

Premises Officer

Mr. Lino La Piccerella

 

After School Club Co-ordinators

Mrs. Linda Bridgen Tues/Weds/Thurs/Fri

Miss Clark Monday - Thursday

Mrs Hair - Monday

Miss Emma Jones Mon/Tue/Weds/Thurs

 

Breakfast Club Co-ordinator

Mrs. Deb Talbot Mon – Fri 7.30am – 9.00am

Top